Německá státní opera: majestátní budova s divokou historií uprostřed Berlína

Kateřina Moravcová Kateřina Moravcová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 26. 8. 2019 • Přečteno 3501x

Historie stavby začala v 18. století, kdy se čerstvě korunovaný král Fridrich II. Veliký rozhodl k velkolepé modernizaci města.

Vyberte si z našich zájezdů do BerlínaZobrazit zájezdy

Dámy v dlouhých róbách, cinkající skleničky šampaňského, slavnostní nálada. Osobnosti jako Ema Destinnová, Enrico Caruso nebo Richard Wagner. Návštěva opery je vždy speciální příležitostí. Pojďme se podívat, jaké překážky musela přečkat The Staatsoper Unter den Linden, než si vydobyla slávu, jaké se jí dostává dnes.

Rozhodně se nemusíte bát, že byste budovu museli hledat. Ba naopak, jak se sluší na dům takové důležitosti, majestátně se tyčí uprostřed jednoho z největších městských bulvárů.

V obvodu Mitte je ulice Pod Lipami, ta získala svůj název dle lipové aleje, která lemovala prostřední část ulice vyhrazené chodcům. Právě na ní, v blízkosti dalších významných staveb, například uveďme Braniborskou bránu nebo Berlínskou katedrálu, stojí i budova státní opery.

Začátky jsou vždycky těžké

Budova byla několikrát rekonstruovánaBudova byla několikrát rekonstruována

Historie stavby začala v 18. století, kdy se čerstvě korunovaný král Fridrich II. Veliký rozhodl k velkolepé modernizaci města. Jeho plán zahrnoval stavbu paláce, katedrály, univerzity a v neposlední řadě právě i operního divadla. Sám se podílel na tvorbě architektonických plánů a podařilo se mu prosadit antický vzhled.

Architekt G. W. von Knobelsdorff dohlížel na stavbu tehdy největšího operního domu na světě. Slavnostní premiéru si koncertní sál odbyl 7. prosince 1742. Krátce po začátku fungování zde nalezlo domov i uskupení s názvem Staatskapelle Berlin, dodnes třetí nejstarší světový orchestr.

O sto let později zde začala také historie pravidelných symfonických koncertů, kterou započal W. Taubert. Návaznost na ně lze sledovat dodnes.

Co následovalo potom, připomíná až tragikomedii. Člověku se ani nechce věřit, kolikrát muselo divadlo doslova vstát z popela jen proto, aby bylo znovu do základu zničeno.

V roce 1843 divadlo shořelo ale ještě na podzim téhož roku bylo znovu otevřeno. Začátkem 20. století proběhla další rozsáhlá rekonstrukce. Toto snažení však bylo zastaveno roku 1941, kdy byla celá budova vybombardována.

Nacisté ji s obdivuhodnou rychlostí postavili znovu, i tato snaha však byla marná, neboť už v roce 1945 zbyly z celého divadla pouze trosky.

Na světové scéně… minimálně do další rekonstrukce

Daniel BarenboimDaniel Barenboim

Ačkoli poválečné opravy budovy byly hotové do deseti let, vlivem postavení Berlínské zdi se divadlo dostalo do částečné izolace. I přesto si uchovala vysokou hudební úroveň, světové celebrity zde nekoncertovaly. Po sjednocení Německa následovala ještě jedna sedmiletá rekonstrukce, během které našel soubor azyl v Schillerově divadle. Přestavba skončila v roce 2017 a v nových prostorách se hraje dodnes. 

Poslední zmiňovaná oprava však vyvolala bouřlivou debatu nejen mezi odborníky, ale i širokou veřejností, neboť se její oprava v mnohém protáhla, což se projevilo i na rozpočtu, který přesáhl 400 milionu eur.

Zhotovitelé vše vysvětlují monumentálností stavby, je pravda, že málokdo by čekal uvnitř budovy stometrový tunel a neumíme si ani představit zvedání celého stropu o celých 5 metrů. To vše k pohodlí vystupujících i návštěvníků, a především pak kvůli akustice. 

Právě akustiku současných prostor si velmi chválí i Daniel Barenboim. Šéfem berlínské Lindenoper i orchestru Staatskapelle Berlin je už od začátku 90. let. Jeho osoba je velmi kontroverzní, ačkoli platí za jednoho z nejlepších světových dirigentů, hudebním světem otřásají stížnosti na dirigentovo chování.

Některé anonymně, jiné zcela otevřené kritiky směřují především směrem k Barenboimově náladovosti, agresi a šikaně. Do kauzy se zapojilo vedení opery i berlínský zemský ministr Lederer, kteří však odkazují na umělcovu temperamentnost a snahu o dosažení precizního výkonu.

Barenboim přesvědčil vedení divadla natolik, že mu prodloužili smlouvu až do roku 2027, kdy bude slavnému dirigentovi 85 let. Zároveň připouští, že odejde dřív, nebude-li již, vzhledem k pokročilému věku, schopen funkci dále zodpovědně vykonávat. 

Tradice i moderna, každý si najde to své

Interiér stavbyInteriér stavby

Na webu www.staatsoper.de se již dnes dočtete, jaké premiéry jsou připraveny na zahájení příští koncertní sezóny. Nedočkavce jistě potěší, že divadelní prázdniny mají, na rozdíl od většiny českých divadel, pouze měsíc.

S dostatečným předstihem a v pohodlí domova můžete prozkoumat nabízená představení a koupit si lístek online. Tak co, uvidíme se na West Side Story nebo preferujete klasiku? Co třeba Mozartova Kouzelná flétna… Budeme se těšit.

Kateřina Moravcová

Kateřina MoravcováExpert Radynacestu.cz

Nuda nemá šanci, vždyť je co objevovat a zažít. Jo a taky ochutnat!

Německo (Berlín)

Objevte velkoměsto Evropy

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Berlína

Zájezdy do Berlína

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 29. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/nemecka-statni-opera/Doporučujeme z Německa

Nejnovější z NěmeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024