Bulvár Kurfürstendamm: hlavní a široká ulice v centru Berlína

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 15. 3. 2018 • Přečteno 7893x

Třída, kterou lemují čtyři řady stromů, se nachází v širším centru Berlína a je dlouhá 3,5 km.

Vyberte si z našich zájezdů do BerlínaZobrazit zájezdy

Každé slavnější velkoměsto má svůj velký bulvár, který je uchován v povědomí veřejnosti. To, co je pro Paříž Champs-Elysées nebo pro New York 5. Avenue, tím je pro Berlín Kurfürstendamm. Jedná se tedy o jednu z hlavních širokých ulic přímo v centru neboli bulvár.

Na co se zde můžete těšit?

Nachází se zde mnoho kaváren a obchodůNachází se zde mnoho kaváren a obchodů

Třída, kterou lemují čtyři řady stromů, se nachází v širším centru Berlína a je dlouhá 3,5 km. Prochází čtvrtí Charlottenburg a leží v blízkosti nádraží Berlin Zoogarden nebo kostela věnovanému císaři Vilémovi. Na ulici můžete najít velké množství kaváren, z nichž je třeba vyzdvihnout Café Kranzler, ve které se scházeli umělci a bohémové už před I. světovou válkou.

Dále zde sídlí několik slavných hotelů, jako např. Swissotel Berlin, který naleznete přímo u stanice metra. Dalším známým hotelem zde je Kempinski Hotel. V jeho blízkosti se nachází i divadlo.

Ze čtvrti Charlottenburg vede ulice přes náměstí Adenauerplatz do čtvrti Wilmersdorf. Nachází se zde butiky těch nejslavnějších značek, například Gucci, Hermés, Prada či Versace. Tyto obchody pochopitelně sídlí v těch nejreprezentativnějších prostorách.

Čtení na podobné témaLevné nákupy v Berlíně: na své si přijdou milovníci obchoďáků, kamenných obchodů i bleších trhůPřečíst

Bohatá historie bulváru

Historie tohoto místa sahá až do 16. století, ale z té doby není příliš mnoho dochovaných materiálů. Ulice je zakreslena jako spojnice mezi zámkem Charlottenburg a Grunvaldem na mapě z roku 1685. Pojem Churfürsten Damm byl poprvé použit asi o 100 let později. Roku 1875 byla tehdy nepříliš významná ulice na příkaz Otta von Bismarcka rozšířena a stala se jednou z hlavních tříd Berlína.

Na konci 19. století zde byl vyzkoušen koncept tramvajové dopravy a na začátku 20. století zde vyrostl lunapark, který se později rozšířil na největší zábavní park Evropy. Probíhaly zde i různé sportovní a společenské aktivity. Známý boxer Max Schmeling zde v roce 1926 získal svůj první titul německého šampióna. O pár let později byl ale park zavřen, v současné době většinu území bývalého lunaparku zakrývá autostráda.

Ve 20. letech minulého století byl Kurfürstendamm známý jako „Nový západ“ a stal se centrem zábavy a nočního života Berlíňanů. Ale jelikož mnoho podniků bylo vlastněno Židy, po nástupu nacistů začaly různé represe vůči majitelům a bulvár začal ztrácet svoji dobrou pověst. Nejvíc tato část Berlína utrpěla při tzv. Křištálové noci roku 1938.

Další utrpení přišlo na konci války, kdy tudy procházela frontová linie. Po válce docházelo k postupné obnově celé čtvrti, která při rozdělení města připadla k Západnímu Berlínu. Tehdy opět získala svůj lesk a ulice se stala hlavní obchodní třídou města. Roku 1968 zde probíhaly různé nepokoje, které organizovaly studentské levicově orientované skupiny.

Po opětovném sjednocení Německa tato hlavní třída bývalé západní části města začala soupeřit s centrálními náměstími na východě (Alexanderplatz, nově budovaný Potsdamer Platz). Na konci minulého století totiž docházelo k velkým úpravám v bývalém Východním Berlíně a jakákoli přestavba Kurfürstendammu neměla politickou podporu.

Praktické informace

Dostat se tady není žádný problémDostat se tady není žádný problém

Bulvár Kurfürstendamm se nachází v širším centru německé metropole na západ od vlastního centra ve čtvrti Charlottenburg. Vzhledem k délce ulice je možné využít různé linky berlínského metra a vystoupit v některé ze stanic, které pod ulicí vedou. Jestliže bude v západní části města, můžete využít linek S-bahn S41, S42 a S46 a vystoupit na nejzápadnějším místě ulice ve stanici Halensee.

Pro cestu do centrální části ulice na náměstí Adenauerplatz pak můžete jet metrem, konkrétně linkou U7 do stejnojmenné stanice. Východní část pak obsluhuje linka U1, ze které můžete vystoupit na stanici Uhlandstrasse či přímo Kurfürstendamm. To je i přestupní stanice pro linku U9. Zastavuje zde i obrovské množství autobusů.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.

Německo (Berlín)

Objevte velkoměsto Evropy

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Berlína

Zájezdy do Berlína

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 29. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/bulvar-kurf-rstendamm/Doporučujeme z Německa

Nejnovější z NěmeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024