Kaufhaus des Westens: největší obchodní dům na území Německa

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 19. 3. 2018 • Přečteno 6045x

Na konci minulého století byla budova částečně přestavěna, a hlavně se zvýšila o sedmé patro. V něm se nachází pouze potraviny.

Vyberte si z našich zájezdů do BerlínaZobrazit zájezdy

Každé velké město má svůj slavný obchodní dům. V Londýně je to Harrods, v Moskvě GUM a v Berlíně Kaufhaus des Westens, běžně nazývaný Ká Dé Wé. V češtině jeho název znamená Obchodní dům Západu. Vzhledem k tomu, že zaujímá celkovou plochu 60 000 m2, jedná se nejen o největší obchodní dům na území Německa, je největší v rámci celé kontinentální Evropy a je druhý největší právě po londýnském Harrods.

Nakupovat můžete v sedmi patrech a naleznete zde prakticky veškeré zboží, samozřejmě i to nejluxusnější. Ve firmě je zaměstnáno kolem 2 400 zaměstnanců a nakupuje zde v průměru 40 000 zákazníků. Před Vánoci nebo v případě různých slev a akcí místo navštíví až 50 000 zákazníků. Nabízí přibližně 380 000 druhů zboží.

Zakladatel Adolf Jandorf

Firma byla založena roku 1905 Adolfem Jandorfem. Ten se podílel i na slavnostním otevření obchodního domu o dva roky později. Budovu projektoval slavný německý architekt Emil Schaudt. V roce 1927 celou firmu koupila společnost Hertie. Na konci II. světové války byla budova tak jako mnoho dalších v centru německé metropole téměř zničena. Po válce došlo k opětovnému otevření obchodního centra až v roce 1950.

Vzhledem ke své poloze bylo náměstí Wittenbergplatz, v jehož blízkosti se Kaufhaus des Westens nachází, přiřazeno k Západnímu Berlínu. Na konci minulého století byla budova částečně přestavěna, a hlavně se zvýšila o sedmé patro. V něm se nachází pouze supermarket potravin, který patří k největším obchodům tohoto typu v celé Evropě.

O několik let později došlo ke změně vlastníka a obchodní dům byl do roku 2015 vlastněn společností Karstadt AG. Momentálně firma patří thajské společnosti Central Group. Na počátku 21. století došlo také k několika úpravám. Proběhla přestavba některých nákupních ploch, v přízemí bylo otevřeno velké oddělení s kosmetikou a parfémy. Patra, ve kterých se nabízí především obchody s módou, jsou upravena do šachovnicových segmentů.

Na co se můžete těšit?

Interiér obchodního domuInteriér obchodního domu

Každé patro patří konkrétnímu typu zboží. V přízemí můžete najít především luxusní zboží, kosmetiku, parfémy, salóny krásy a další zboží pro náročné dámy. Nachází se zde prodejny takových značek, jako jsou např. Chanel, Dior, Yves Saint Laurent a další. První patro je věnováno mužům a jejich módě. Druhé poschodí opět ocení hlavně ženy, neboť zde naleznou dámskou konfekci. Třetí patro je zasvěceno obuvi.

Nejedná se o obyčejnou obuv, ale nabízejí se zde luxusní německé značky. Hlavním artiklem je velké množství kožených bot, ale i třeba dámské prádlo. Ve čtvrtém patře jsou hlavně jakési domácí potřeby, nikoli ale kuchyňské nádobí. Naleznete zde různé designové značky, luxusní výbavu domácností nebo jakési svatební salóny.

Páté patro nabízí především knihy, elektroniku, hračky, suvenýry a další výrobky tohoto typu. Dvě nejvyšší patra slouží pouze k nákupu potravin nebo jako restaurace a kavárny. Nachází se v nich především různé delikatesy, pekárny a další gurmánské speciality. Kromě toho je možné se zde i najíst v restauraci postavené ve formě zimní zahrady. Ta nabízí téměř tisíc míst k sezení.

Kde ho najdete?

Poslední dobou je zvykem stavět obrovská obchodní centra na okrajích měst, ale v tomto případě se jedná o více než 100 let starý obchodní dům, proto se nachází v centru metropole. Není sice v úplném centru, za něhož se považují náměstí Alexanderplatz nebo Potsdamer Platz, ale je velmi snadno dostupný městskou hromadnou dopravou. Najdete ho na západ od centrálních náměstí na ulici Tauentzinstrasse.

V blízkém okolí je nádraží Berlin Zoogarden a nákupní třída Kurfürstendamm. Nejlepším způsobem dopravy je v Berlíně metro, proto se doporučuje při cestě do všech částí města. Pro cestu do tohoto místa je nejlepší jet do stanice Augsburger Strasse. Jezdí sem linky metra U1, U2, U3 a větší množství autobusů. Na druhé straně je pak stanice metra Bahnhof Wittenbergplatz, kterou obsluhují stejné linky. Obě stanice jsou přibližně stejně daleko.

Místo je samozřejmě dostupné i autem, v podzemních garážích a v okolí obchodního domu se nachází velké množství parkovacích míst. Problémem jsou ale dopravní zácpy ve městě a to, že většina parkovacích míst není bezplatná.

Praktické informace

Nachází se v centru metropoleNachází se v centru metropole

Otevírací doba je od pondělí do pátku od 10.00, v sobotu od 9.30 do 20.00. V neděli je zavřeno. V některých speciálních dnech je prodejní doba prodloužena do 21 hod. a při speciálních příležitostech je obchodní dům otevřen i v neděli. Společnost také nabízí různé věrnostní zákaznické karty.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.

Německo (Berlín)

Objevte velkoměsto Evropy

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Berlína

Zájezdy do Berlína

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 29. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/obchodni-dum-kaufhaus-des-westens/Doporučujeme z Německa

Nejnovější z NěmeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024