Muzeum Bayernu Mnichov: svatyně pro všechny milovníky tohoto fotbalového klubu

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 8. 6. 2018 • Přečteno 2888x

Fotbalový klub otevřel své muzeum v květnu roku 2012.

Vyberte si z našich zájezdů do MnichovaZobrazit zájezdy

Když se řekne Mnichov, většina Čechů jistě bude znát automobily značky BMW, které zde mají svůj BMW Welt (Svět BMW), a jeden z nejslavnějších fotbalových klubů na světě Bayern Mnichov. Zcela logicky bylo tedy v tomto městě vybudováno muzeum Bayernu.

Fotbalový klub Bayern Mnichov

O tomto klubu slyšel zřejmě každý, tedy i ten, koho fotbal vůbec nezajímá. Každoročně se totiž vysílají rozhlasové i televizní přenosy se zápasy Ligy mistrů nebo Evropské ligy, ve kterých Bayern dosahuje výborných výsledků. V Německu je vůbec fotbal velmi populární a Němci jako národ známý díky své hrdosti a zejména preciznosti patří v tomto sportu k těm nejlepším na světě.

A Bayern Mnichov je výkladní skříní německého fotbalu. Ten byl založen roku 1900 a od 60. let minulého století hraje v Bundeslize, což je nejvyšší německá fotbalová soutěž. Bundesligu nebo její předchůdkyni vyhrál celkem 28x, což je samo o sobě obrovský úspěch. Několikrát vyhrál i německý pohár, ale hlavně se prosazuje v evropských soutěžích.

Největším úspěchem pro každý evropský fotbalový tým je vyhrát Ligu mistrů, což je nástupnická liga Poháru mistrů evropských zemí. To se Bayernu podařilo 5x. Mohli bychom spočítat i vítězství v nižších soutěžích, ale těch není tolik, protože klub hraje téměř každý rok tu nejvyšší. Je tedy nezpochybnitelné, že si Bayern zaslouží své vlastní muzeum.

Muzeum Bayernu

Vstup do muzeaVstup do muzea

Fotbalový klub otevřel své muzeum v květnu roku 2012. Nachází se v Allianz aréně na ploše přibližně 3 000 m². Jedná se tedy o nový objekt, proto zde naleznete mnoho multimediálních a interaktivních prvků. Kromě různých pohárů a trofejí, které klub v minulosti vyhrál, je zde vystaveno velké množství exponátů, které souvisí s uvedeným klubem.

Areál se skládá ze tří částí: První část se nazývá Hall of Fame, ve které se můžete „setkat“ s 16 nejúspěšnějšími a nejpopulárnějšími hráči FC. Druhá část je „hrací“, zde je možné si zkusit, jak jste dobří fotbalisté a jak umíte pracovat s míčem v různých částech hřiště.

Pokud to vyzkoušíte, uvědomíte si, jak velký je rozdíl mezi tím hrát v útoku, v obraně nebo působit jako brankář. Jestli jste spíše pasivními diváky, pak si zkuste otestovat své znalosti o klubu. Nebo si v této části můžete pouze poslechnout písně opěvující Bayern. Některé z nich nazpívali dokonce sami hráči.

Třetí část expozic je věnována současnosti. Návštěvníci se zde dozvědí nejen to, kdo v této sezoně hraje za mužstvo a podrobnější informace o hráčích, ale i různé zajímavosti. Jsou zde popsány různé cesty hráčů, dozvíte se, jaká zavazadla si berou s sebou na zápasy, a dokonce se můžete posadit do autobusu, kterým cestují.

Jako moderní kulturní subjekt nabízí toto muzeum možnost udělat si zde vlastní fotografii, která se zobrazí na velkém displeji. A můžete si ji okamžitě emailem odeslat domů na památku. Samozřejmostí je i malý obchod se suvenýry s označením Bayernu.

Praktické informace

Muzeum se nachází v Allianz aréně na ulici Werner-Heisenberg-Allee. Ta neleží přímo v centru města, ale městská hromadná doprava jezdí nedaleko. Můžete využít metro linky U6 směr Garching-Hochbrück a vystoupit na stanici Fröttmaning. Při východu ze stanice je třeba sledovat ukazatel Haupteingang Süd. Potom už objevíte šipky na arénu.

Muzeum je otevřeno denně od 10 do 18 hodin s výjimkou některých speciálních státních svátků. Ale je třeba si hlídat data, neboť když hraje Bayern domácí zápas, bývá otevírací doba zkrácena a vstup do muzea je možný pouze se vstupenkou na utkání.

Základní vstupné pouze do vlastního muzea stojí 12 EUR. Je zde také dobře propracovaný systém slev. Pokud chcete navštívit kromě muzea i část arény, ve které se hrají utkání Bayernu, pak základní vstupné činí 19 EUR.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.

Německo (Mnichov)

Mnichov ze všech stran

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Mnichova

Zájezdy do Mnichova

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 4. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/muzeum-bayernu-mnichov/Doporučujeme z Německa

Nejnovější z NěmeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024