Allianz aréna: svatostánek Bayernu Mnichov

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 29. 6. 2018 • Přečteno 12259x

Aréna byla otevřena v dubnu 2005 a už hned v roce 2006 se v ní hrála některá utkání mistrovství světa.

Vyberte si z našich zájezdů do MnichovaZobrazit zájezdy

Tento vznešený název nosí fotbalový stadion Bayernu Mnichov v severní části města. Aréna se nazývá Allianz podle významné finanční skupiny.

Bayern Mnichov

Stadion Bayernu MnichovStadion Bayernu Mnichov

Fotbalovým fanouškům rozhodně nemá smysl říkat něco o tomto klubu, protože ho všichni velmi dobře znají. Vyhrává totiž ty nejtěžší zápasy Ligy mistrů, popř. o úroveň nižší Evropské ligy. Tým několikrát získal německý pohár, a dokonce si může připsat i nejedno vítězství právě v Lize mistrů.

Allianz aréna v číslech

Stadion má kapacitu 75 024 diváků. Toto číslo ale platí pouze při ligových zápasech. U mezinárodních utkání je kapacita o několik tisíc diváků snížena.

Náročnější návštěvníci mohou sledovat utkání z lóže, kterých zde naleznete 106. V nich je potom 1 374 míst k sezení. Aréna zaujímá plochu téměř 6 500 m². Samozřejmostí jsou obchody pro fanoušky a restaurace.

Zajímavostí pro návštěvníky může být jedno z největších evropských parkovišť u stadionu. Parkoviště nabízí místa ve čtyřech podlažích pro celkem cca 10 000 aut. Na další obrovské parkoviště se v jednom okamžiku vejde až 350 autobusů.

Slavný Bayern hrával ještě nedávno na jiném místě. Aréna byla otevřena v dubnu 2005 a už hned v roce 2006 se v ní hrála některá utkání mistrovství světa.

Architektonicky se na stavbě podíleli švýcarští architekti Herzog a de Meuron. Kdo se zajímá o architekturu do hloubky, jistě bude tuto kancelář znát. Koncept stadionu byl vypracován s průhlednou samočistící fasádou.

Proces samočištění způsobuje použití speciální fólie. Ta je navíc osvětlena zevnitř v různých barvách – konkrétně červeně, modře a bíle. Stavba byla započata na podzim 2002 a trvala 2,5 roku.

Zajímavosti související se stavbou

Stavba je architektonicky velmi zajímaváStavba je architektonicky velmi zajímavá

Postavení celé arény stálo 640 milionů eur, které investovaly kluby, jež v aréně působí. Kromě slavného Bayernu Mnichov zde hraje ještě 1860 München. Dalších 210 milionů eur stála infrastruktura, kterou uhradili daňoví poplatníci. Tato infrastruktura zahrnuje mj. novou část parku o rozloze 136 x 543 m.

Parkem prochází cesty vedoucí ke stadionu od stanice metra Fröttmaning. Kvůli aréně byla rozšířena i tato stanice metra i stanice Marienplatz, obě na lince U6. Dokonce i dálnice číslo A9 byla v místech v okolí nájezdu od arény rozšířena na 6–8 pruhů. O areál měl zájem finanční koncern Allianz AG, jenž si zajistil právo na jméno arény na 30 let za poskytnutí finančního sponzoringu.

Protože se jednalo skutečně o zakázku obřích rozměrů a o mimořádnou investici, není až tak velkým překvapením, že se bezprostředně po otevření stadionu objevila korupční aféra. Tehdejší prezident klubu 1860 München byl s několika kolegy odvolán z funkce a zatčen. Později byl odsouzen na 4,5 roku.

Muzeum Bayernu

Tak slavný fotbalový klub má pochopitelně i své vlastní muzeum. To se nachází v prostorách arény a je možné ho navštívit. Fanoušci budou jistě nadšeni, když se dozví nějaké zajímavosti o klubu, a mohou si dokonce zkusit kvíz, co všechno vědí.

Pro sportovce pak bude zajímavé si v praxi zkusit činnosti fotbalistů v různých rolích (brankář, obránce i útočník). Samotná prohlídka muzea je ale možná pouze v případě, že se nehraje žádný zápas. V opačném případě vás na prohlídku pustí jen s platnou vstupenkou na utkání.

Praktické informace

Příjezd ke stadionu není nikterak náročnýPříjezd ke stadionu není nikterak náročný

Ačkoli se aréna nenachází v centru města, není složité se k ní dostat. Můžete jet i vlastním autem. Pokud se ale koná nějaký významný zápas, i přes vynikající infrastrukturu a obrovské parkoviště jsou na cestách větší zácpy.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.

Německo (Mnichov)

Mnichov ze všech stran

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Mnichova

Zájezdy do Mnichova

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 4. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/allianz-arena/Doporučujeme z Německa

Nejnovější z NěmeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024