Židovské centrum: moderní budova v Mnichově v kontrastu s historickými tradicemi a církví

Kateřina Moravcová Kateřina Moravcová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 29. 10. 2019 • Přečteno 1703x

Stěžejním bodem celého centra je bezesporu nově postavená synagoga Ohel Jacob.

Vyberte si z našich zájezdů do MnichovaZobrazit zájezdy

Moderní budova v kontrastu s historickými tradicemi a církví. Tento architektonický úkaz nám dokazuje, že je možné skloubit téměř vše, přes odlišné zvyky, kulturu i vkus. Pojďme se podívat, jak se změnily plány v realitu za pouhých 10 let.

Židé v Mnichově

Centrum představuje své tradice i uměníCentrum představuje své tradice i umění

Židovská tradice má v Německu poměrně široké kořeny. V Mnichově se nachází druhá největší židovská komunita v Německu. Členů, kteří se hlásí k ortodoxnímu směru, je téměř 10 000. Židovské centrum Izraelské náboženské komunity v Mnichově a Horním Bavorsku představuje své tradice i umění a je častým místem setkávání.

Konají se zde koncerty, přednášky a jiné akce, které mají sloužit především k osvětě a ponaučení o židovských způsobech. Mezi lety 1947 a 2007 se centrum židovské komunity nacházelo na ulici Reichenbachstraße, poblíž bývalé synagogy a Židovského muzea. Synagoga však byla zničena komunisty a bylo třeba vystavět novou.

Architektonickou soutěž vyhrála společnost Wandel, Hoefer und Lorch. V roce 2007 se tak začala psát moderní historie židovské obce, především díky stavbě nové synagogy.

Vše na jednom místě

Stěžejním bodem celého centra je bezesporu nově postavená synagoga Ohel Jacob, dále Židovské muzeum a v neposlední řadě komunitní centrum, které zahrnuje školu i školku, konferenční místnosti, restaurace apod.

Ohel Jacob

Ohel JacobOhel Jacob

Synagogu tvoří hrubý kamenný základ ve tvaru obří krychle, jenž má připomínat Šalamounův chrám v Jeruzalémě. Tato obří schránka je pomyslným obráncem vnitřní modlitebny. Na něm je posazena ocelovo-železná konstrukce. Celý tento masiv stojí na volném prostranství, orientován směrem na východ.

Projekt se stal vítězným v roce 2007 v kategorii Měď v architektuře v evropské oblasti. Další zajímavostí stavby je její skleněno-měděná síť, která ve dne propouští obarvené světlo dovnitř a v noci se sama stává světelným obrazcem. Střed stavby umožňuje pohled zevnitř budovy nezakrytý výhled na oblohu.

Židovské muzeum

Jeho činnost je podporována mnichovským ministerstvem kultury a svým návštěvníkům nabízí přes 900 m² výstavní plochy. V přízemí najdete kavárnu s knihkupectvím a v dalších dvou patrech jsou expozice zaměřené na židovskou historii i současnost. Nabídku rozšiřují studovny a specializované knihovny. Otevřeno mají denně, vyjma pondělí, až do 18.00 a vstupné je 6 eur na osobu, děti za polovinu. 

Celé centrum nabízí detailní pohled na tuto tradiční kulturu všem zvědavcům a na druhé straně rodinné zázemí všem, kteří se k této obří komunitě řadí. Každý tak má šanci poznat něco nového a přiblížit se k něčemu, co nám na první pohled může připadat příliš vzdálené a cizí.

Kateřina Moravcová

Kateřina MoravcováExpert Radynacestu.cz

Nuda nemá šanci, vždyť je co objevovat a zažít. Jo a taky ochutnat!

Německo (Mnichov)

Mnichov ze všech stran

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Mnichova

Zájezdy do Mnichova

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 4. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/zidovske-centrum/Doporučujeme z Německa

Nejnovější z NěmeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024