Židovské centrum: moderní budova v Mnichově v kontrastu s historickými tradicemi a církví

Kateřina Moravcová Kateřina Moravcová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 29. 10. 2019 • Přečteno 76x

Stěžejním bodem celého centra je bezesporu nově postavená synagoga Ohel Jacob.

Vyberte si z našich zájezdů do MnichovaZobraz zájezdy

Moderní budova v kontrastu s historickými tradicemi a církví. Tento architektonický úkaz nám dokazuje, že je možné skloubit téměř vše, přes odlišné zvyky, kulturu i vkus. Pojďme se podívat, jak se změnily plány v realitu za pouhých 10 let.

Židé v Mnichově

Centrum představuje své tradice i uměníCentrum představuje své tradice i umění

Židovská tradice má v Německu poměrně široké kořeny. V Mnichově se nachází druhá největší židovská komunita v Německu. Členů, kteří se hlásí k ortodoxnímu směru, je téměř 10 000. Židovské centrum Izraelské náboženské komunity v Mnichově a Horním Bavorsku představuje své tradice i umění a je častým místem setkávání.

Konají se zde koncerty, přednášky a jiné akce, které mají sloužit především k osvětě a ponaučení o židovských způsobech. Mezi lety 1947 a 2007 se centrum židovské komunity nacházelo na ulici Reichenbachstraße, poblíž bývalé synagogy a Židovského muzea. Synagoga však byla zničena komunisty a bylo třeba vystavět novou.

Architektonickou soutěž vyhrála společnost Wandel, Hoefer und Lorch. V roce 2007 se tak začala psát moderní historie židovské obce, především díky stavbě nové synagogy.

Rezervace zájezdu je jednoduchá a přehledná. Víte přesně, co si objednáváte. Myslíme na každý detail.

Vše na jednom místě

Stěžejním bodem celého centra je bezesporu nově postavená synagoga Ohel Jacob, dále Židovské muzeum a v neposlední řadě komunitní centrum, které zahrnuje školu i školku, konferenční místnosti, restaurace apod.

Ohel Jacob

Ohel JacobOhel Jacob

Synagogu tvoří hrubý kamenný základ ve tvaru obří krychle, jenž má připomínat Šalamounův chrám v Jeruzalémě. Tato obří schránka je pomyslným obráncem vnitřní modlitebny. Na něm je posazena ocelovo-železná konstrukce. Celý tento masiv stojí na volném prostranství, orientován směrem na východ.

Projekt se stal vítězným v roce 2007 v kategorii Měď v architektuře v evropské oblasti. Další zajímavostí stavby je její skleněno-měděná síť, která ve dne propouští obarvené světlo dovnitř a v noci se sama stává světelným obrazcem. Střed stavby umožňuje pohled zevnitř budovy nezakrytý výhled na oblohu.

Židovské muzeum

Jeho činnost je podporována mnichovským ministerstvem kultury a svým návštěvníkům nabízí přes 900 m² výstavní plochy. V přízemí najdete kavárnu s knihkupectvím a v dalších dvou patrech jsou expozice zaměřené na židovskou historii i současnost. Nabídku rozšiřují studovny a specializované knihovny. Otevřeno mají denně, vyjma pondělí, až do 18.00 a vstupné je 6 eur na osobu, děti za polovinu. 

Celé centrum nabízí detailní pohled na tuto tradiční kulturu všem zvědavcům a na druhé straně rodinné zázemí všem, kteří se k této obří komunitě řadí. Každý tak má šanci poznat něco nového a přiblížit se k něčemu, co nám na první pohled může připadat příliš vzdálené a cizí.

Kateřina Moravcová

Kateřina MoravcováExpert Radynacestu.cz

Německo (Mnichov)

Mnichov ze všech stran

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Mnichova

Zobrazit aktuální zájezdy do Mnichova

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 9. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/zidovske-centrum/

Doporučujeme z Něměcka

Nejnovější z NěměckaNová dávka
Inspirace!

Tištěný katalog zájezdů, tipů, zážitků a rad na rok 2020.
Zdarma do Vaší schránky!

Přihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!