Císařská rezidence: největší skvosty naleznete v klenotnici

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 18. 4. 2018 • Přečteno 3480x

Císařská rezidence se v originále nazývá Residenz a každý obyvatel města ji samozřejmě zná.

Vyberte si z našich zájezdů do MnichovaZobrazit zájezdy

Pokud se řekne Mnichov, většině Čechů se zřejmě vybaví Oktoberfest, což je pravděpodobně největší a nejznámější pivní festival na světě. Dále je Mnichov proslavený díky autům značky BMW a sportovní fanoušci jistě velmi dobře znají místní fotbalový klub Bayern Mnichov. Město je relativně nedaleko od českých hranic, tak proč si neudělat třeba jen víkendový výlet. A pokud se do Mnichova chystáte, určitě navštivte i císařskou rezidenci.

Hledejte Residenz

MuzeumMuzeum

Císařská rezidence se v originále nazývá Residenz a každý obyvatel města ji samozřejmě zná. Jedná se o velmi starý objekt, původně sloužil jako vodní hrad, později jako vévodská rezidence, která se později stala rezidencí samotného císaře.

Historie sahá až k roku 1255, ale současný komplex se začal stavět v roce 1385. Residenz je stále považován za největší městský palác na území Německa. Po dlouhou dobu zámecký areál nahrazoval celou městskou čtvrť, nacházela se zde i kasárna a ve vnitřních prostorách působil klášter.

Původem obranný komplex

Roku 1255 se rozhodl vévoda Ludvík Silný postavit na tomto místě obranný komplex. Ten od té doby prošel mnoha různými přestavbami a změnami, proto zde můžeme najít architektonické prvky různých stavebních slohů.

Stavba stojí na gotických základech a už na počátku 17. století se stává vévodskou rezidencí, která působí jako politické a kulturní centrum celého kurfiřství, což je starý název pro územní celek v Bavorsku.

Od roku 1806 až do konce I. světové války zámek sloužil jako rezidence královské říše Bavorsko. Po skončení války a vzniku Výmarské republiky se vedení státu rozhodlo, že zde vybuduje muzeum.

To bylo otevřeno v roce 1920. V období II. světové války byla budova poškozena a poté docházelo k průběžné rekonstrukci a jednotlivé části celého areálu byly postupně zpřístupňovány veřejnosti. Jako poslední byl opraven kostel Všech svatých v roce 2003.

Omrkněte zajímavé expozice

KlenotniceKlenotnice

Vzhledem k tomu, že bavorští vévodové byli často vášnivými sběrateli, bylo logické, že z jejich sbírek bylo vybudováno muzeum. Naleznete zde tedy expozice egyptského umění, numismatickou sbírku, šperky, portréty, gobelíny či nádobí, ale zřejmě největším lákadlem je klenotnice, ve které jsou umístěny bavorské korunovační klenoty.

Celý obrovský komplex je rozdělen na několik částí a křídel, mezi nimiž se nachází 10 nádvoří. Největší je pochopitelně Císařské křídlo, dále zde naleznete Starou rezidenci nebo Křídlo banketního sálu, ve kterém je zajímavá hala rokokového divadla z 18. století.

Celkem je možné navštívit téměř 130 místností, hal a sálů. Historicky významné je i Antiquarium, jež v minulosti sloužilo jako knihovna. Barokní sloh zastupují např. Papežské pokoje, klasicismus je přítomen v Charlottiných pokojích či v Sále bitev.

Klenotnice muzea

Ačkoli celé muzeum nabízí velmi zajímavé exponáty, největší skvosty naleznete v klenotnici. Kromě již zmíněných korunovačních klenotů zde můžete uvidět celkem 1 250 uměleckých děl. Všechno jsou to jedinečné předměty, které používali představitelé bavorské královské rodiny.

Jsou vyrobeny zejména ze zlata, ale nacházejí se zde i šperky z jiných vzácných kovů. Jako příklad lze uvést císařskou korunu, kříž královny Isabely, velmi krásné sošky, nádobí používané císařskou rodinou, a dokonce korunu jedné z bývalých anglických královen.

Praktické informace

InteriéryInteriéry

Dostat se k Residenz je velmi snadné. Nejjednodušší je využít mnichovského metra a vystoupit na stanici Marienplatz. Jezdí sem podzemní linky U-Bahn i nadzemní S-bahn. Otevírací doba je různá podle jednotlivých částí areálu.

Muzeum, klenotnice a další objekty mají většinou kratší otevírací dobu v závislosti na ročním období. Základní vstupné do muzea činí 7 EUR, do klenotnice také 7 EUR. Je ale možné využít slev, kombinovaný lístek muzeum + klenotnice stojí 11 EUR a vstupenka do všech objektů v areálu stojí 13 EUR.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.

Německo (Mnichov)

Mnichov ze všech stran

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Mnichova

Zájezdy do Mnichova

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 4. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/cisarska-rezidence/Doporučujeme z Německa

Nejnovější z NěmeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024