Palazzo Montecitorio: sídlo dolní komory Parlamentu

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 9952x

Palazzo Montecitorio je palác v centru Říma, sídlo dolní komory italského Parlamentu.

Vyberte si z našich 15 zájezdů do ŘímaZobrazit zájezdy

Tip pro vás:

Nestačí vám prohlédnout si palác zvenčí a rádi byste se podívali, jak vypadá uvnitř? Nevěšte hlavu, dovnitř do paláce se dostat dá. I když budova není otevřena pro veřejnost denně, každou první neděli v měsíci je v paláci den otevřených dveří. K dispozici je zkušený průvodce, který vás provede interiérem sněmovny a ukáže vše důležité. Pokud umíte italsky, zajímavou zkušeností by pro vás mohla být účast na zasedání sněmovny a interpelacích. Na tuto událost se ale musejí dopředu zamluvit vstupenky.

Pokud byste rádi viděli sídlo dolní komory italského Parlamentu, najdete jej poblíž Fontány di Trevi v centru Říma. Palazzo Montecitorio, česky Montecitorijský palác, stojí na stejnojmenném náměstí Piazza di Montecitorio.

Pompézní budova, kterou v 17. století navrhl Gian Lorenzo Bernini pro synovce papeže Řehoře XV., kardinála Ludovica Ludovisi, měla od svého prvopočátku sloužit potřebám veřejnosti. Bernini stavbu nedokončil, jelikož práce byly zastaveny z důvodu úmrtí papeže. O několik let později se dostavby ujal další slavný architekt Carlo Fontana, který se víceméně držel Berniniho plánu. Ovšem zasloužil se i o několik inovací, například charakteristickou zvoničku umístěnou na štítě. V dobách papežského státu býval palác sídlem Apoštolské kurie, ředitelstvím policie i městskou administrativní budovou. Po sjednocení Itálie roku 1861 se z paláce stalo oficiální sídlo poslanecké sněmovny. Tehdejší palác ale příliš neobstál ve své nové funkci a jeho interiéry musely být přestavěny a zmodernizovány tak, aby prostory vyhovaly novým obyvatelům-poslancům. Architekt Ernesto Basile, jenž měl rekonstrukci na starost, vyprojektoval interiéry v tehdy moderním stylu Art Nouveau

Dolní komora Parlamentu

Poslanecká sněmovna, italsky Camera dei Deputati, je dolní komorou Parlamentu o 630 členech. Ti jsou voleni vždy na pětileté období. Poslanecká sněmovna a senát (horní komora Parlamentu) jsou dle ústavy rovnocenné instituce, přičemž volby do obou orgánů se v Itálii konají současně. Volební systém Itálie je smíšený podmíněný.

Poslanecká sněmovna má 630 poslanců. Z toho se 617 mandátů dělí poměrným volebním systémem ve 26 obvodech. Zbývající mandáty se dělí následovně: 12 mandátů volí ve čtyřech obvodech Italové, kteří bydlí v cizině, a poslední mandát má region Valle d'Aosta. Stejně jako v České republice k volbám mohou přijít občané, kteří dosáhli věku 18 let. V současnosti je šéfkou dolní sněmovny Laura Boldrini, a to od února 2013.

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Itálie (Řím)

Bude to jen váš Řím

Vyberte si jeden z našich 15 zájezdů do Říma

Zájezdy do Říma

Nejbližší volný zájezd odlétá již 22. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/palazzo-montecitorio/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024