Čtvrť EUR: ukázka římské fašistické architektury

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 18030x

Čtvrť EUR je ukázkou fašistické architektury, dominuje jí „čtvercové koloseum“.

Vyberte si z našich 13 zájezdů do ŘímaZobrazit zájezdy

Víte, že…

Čtvrť EUR ani nemusíte přímo navštívit, abyste si o její architektuře udělali představu? Díky její poloze na jihozápadním okraji Říma totiž kolem budete pravděpodobně projíždět při cestě na letiště Fiumicino a hlavní památky čtvrti, jako je „čtvercové koloseum“ a kostel sv. Jana a Pavla, jsou vidět i z velké dálky.

Atmosféra římské městské čtvrti EUR je na hony vzdálena atmosféře samotného věčného města, přesto stojí za návštěvu. Je totiž zajímavou ukázkou římské fašistické architektury.

Velkolepé plány

Čtvrť začala být budována podle Mussoliniho plánů pro světovou výstavu – tzv. Esposizione Universale Roma (EUR) – plánovanou na rok 1942 u příležitosti oslav 20. výročí pochodu na Řím. Výstava se sice neuskutečnila, komplex byl přesto v 50. letech 20. století dokončen. A plány byly skutečně velkolepé. Již od samého počátku totiž byla tato čtvrť zamýšlená jako zárodek centra nového Říma – města, které mělo sahat od Benátského náměstí, kde měl Benito Mussolini v Benátském paláci pracovnu, až k Tyrhénskému moři.

K tak velkolepé výstavbě sice nedošlo, čtvrť ovšem přesto představuje nejrozsáhlejší a asi nejpůsobivější komplex moderní racionalistické fašistické architektury v Římě a také vyhledávaný cíl zájemců o moderní architekturu. Výstavbu vedl architekt Marcello Piacentini a celá čtvrť měla připomínat obrovské antické římské fórum, pouze oděné do moderního hávu.

Co zde najdette?

Ty nejhlavnější římské památky jsou zde skutečně zastoupeny. Koloseum tu představuje symbol čtvrti – Palazzo della Civiltà Italiana (Palác italské civilizace), kterému místní neřeknou jinak než „colosseo quadrato“, tedy „čtvercové koloseum“. V této travertinové budově, zdobené více než dvěma stovkami oblouků, se pořádaly nejrůznější výstavy a kulturní akce. Od roku 2013 má budovu v pronájmu legendární italský módní dům Fendi.

Nechybí tu ani architektonický doklad dohody mezi diktaturou a katolickou církví: monumentální, avšak strohý kostel sv. Jana a Pavla. Ten byl postaven na umělém kopci, aby tak potvrdil svou nadřazenost nad ostatními světskými stavbami. Jen ze stavby vítězného oblouku sešlo, místo něj tu vyrostla sportovní aréna Palazzetto dello Sport.

Ulice Via dei Fori Imperiali z centra Říma je v  EUR zastoupena ulicí Via Cristoforo Colombo, protínající napříč tuto moderní obytnou, administrativní a muzeální čtvrť. Ať už jste příznivci monumentální strohé architektury či nikoliv, věřte, že k Římu fašistická architektura patří a ve čtvrti EUR si o ní uděláte pěknou představu. 

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie (Řím)

Bude to jen váš Řím

Vyberte si jeden z našich 13 zájezdů do Říma

Zájezdy do Říma

Nejbližší volný zájezd odlétá již 5. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/ctvrt-eur/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024