Villa Giulia: skvostná manýristická stavba

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 6111x

Villa Giulia se chlubí rozsáhlými sbírkami etruského umění.

Vyberte si z našich 19 zájezdů do ŘímaZobrazit zájezdy

Tip pro vás:

Pokud byste rádi prozkoumali tu nejstarší historii civilizované Itálie a k tomu viděli umělecké předměty nevyčíslitelné hodnoty, stačí když se zajdete podívat do Villa Giulia. Každý den kromě pondělí můžete muzeum navštívit od 8:30 do 19:30 hod. Tak hurá objevovat!

Když se řekne Řím, většinu lidí jako první napadnou antické stavby, Caesar, Koloseum nebo gladiátorské hry. Avšak oblast Říma byla osídlena vyspělou civilizací Etrusků již dávno před obdobím antiky. Tuto prastarou éru italské metropole mapují sbírky Národního etruského muzea (italsky Museo Nazionale Etrusco), které jsou umístěny v budově Villa Giulia.

Ta se nachází nedaleko areálu Villa Borghese. Pěšky vám cesta od slavnější Villy Borghese zabere přibližně deset minut, ale pokud se nebudete nacházet poblíž, můžete se do těchto míst svézt i metrem linky A na zastávku Flaminio nebo tramvají (linky číslo 2, 3 nebo 19).

Villa Giula pochází z 16. století, kdy ji nechal postavit papež Julius III. Skvostná manýristická stavba, která se chlubí dokonalou zahradou, byla až do roku 1870 vlastnictvím papežů. Když byl Papežský stát nahrazen Italským královstvím, přešlo vlastnictví vily z papežů na krále.

Od roku 1889 ve vile sídlí Národní etruské muzeum, které díky kolekcím archeologických nálezů a uměleckých předmětů dokumentuje období, které předcházelo éře Starověkého Říma. Sbírky se nejvíce orientují na oblast Lazia, Etrurie a Umbrie, které patřili etruským a faliským civilizacím.

Sarcofago degli Sposi

Nejcennějším a rovněž nejvyhledávanějším exponátem muzea je terakotový sarkofág Ženich a něvěsta, italsky Sarcofago degli Sposi, který byl nalezen v 19. století v Cerveteri. Toto jedinečné umělecké dílo z 6. století př. n. l. zobrazuje dva etruské snoubence v životní velikosti, jak leží na pohovce. Podobný sarkofág je k vidění ještě v Louvru v Paříži

Kromě slavného sarkofágu, v muzeu naleznete celou řadu dalších cenných exponátů, které vám poodhalí tajemství, jaká byla Itálie v době před Caesarem a Koloseem. Určitě nebudete zklamaní!

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Itálie (Řím)

Bude to jen váš Řím

Vyberte si jeden z našich 19 zájezdů do Říma

Zájezdy do Říma

Nejbližší volný zájezd odlétá již 4. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/villa-giulia/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024