Piazza Colonna: sláva Marku Aureliovi

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 9293x

Římské náměstí Piazza Colonna je pojmenováno po sloupu Marka Aurelia, který se tyčí uprostřed.

Vyberte si z našich 19 zájezdů do ŘímaZobrazit zájezdy

Tip pro vás:

Budete-li mít chvilku čas, rozhodně se zastavte u sloupu Marka Aurelia o něco déle a prohlédněte si překrásné reliéfy, které podrobně zachycují slavná vítězství nad barbary u Dunaje i v jiných bitvách.

Náměstí obdelníkového tvaru Piazza Colonna je pojmenováno po sloupu (colonna), který se tyčí přesně uprostřed. Mramorový sloup, který zde byl vztyčen už v roce 193 n. l., je věnovaný římskému císaři Marku Aureliovi a reliéfy, jenž ho zdobí, zobrazují slavné bitvy, kterých se Markus Aurelius se svými vojsky účastnil.

Na vrcholu sloupu ale neočekávejte sochu císaře. Od 16. století tam je instalována bronzová socha Sv. Pavla. Antický původ náměstí dokazuje i fakt, že jím prochází bývalá starořímská tepna Via Lata, nyní velmi rušná ulice Via del Corso. V dobách antického Říma zde stával i chrám Marka Aurelia, který se bohužel nedochoval.

Další zajímavé stavby

Kromě monumentálního sloupu na Piazza Colonna naleznete také kašnu s delfíny, bývalý papežský poštovní úřad, palác Ferraioli nebo palác Wedekind, který stojí v místech, kde býval antický chrám. Palác Wedekind se proslavil díky několika věcem. Býval sídlem slavného italského deníku Il Tempo, po několik desetiletí sloužil jako Ministerstvo školství Italského království a v době Druhé světové války se zde nacházela hlavní základna římských fašistů. Povšimněte si kolonády, která sestává z několika sloupů dovezených z Véjí, bývalého nejbohatšího etruského města.

Na náměstí naleznete také kostelík Santi Bartolomeo ed Alessandro dei Bergamaschi a nejdůležitější budovu této lokality, palác Chigi. Palazzo Chigi, jak se italsky nazývá, je v současnosti sídlo italské vlády. Sídlí tu i italský premiér Matteo Renzi. Palác z 16. století býval Rakousko-Uherskou ambasádou, ale během První světové války začal sloužit jako Ministerstvo zahraničních věcí, které bylo v 60. letech 20. století nahrazeno italskou vládou.

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Itálie (Řím)

Bude to jen váš Řím

Vyberte si jeden z našich 19 zájezdů do Říma

Zájezdy do Říma

Nejbližší volný zájezd odlétá již 4. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/piazza-colonna-rim/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024