Čtvrť Coppedè: secese a fantazie v centru Říma

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 11031x

Coppedè je neobvyklá a velmi působivá římská secesní čtvrť.

Vyberte si z našich 15 zájezdů do ŘímaZobrazit zájezdy

Tip pro vás: 

Návštěvu čtvrti Coppedè můžete spojit s odpočinkem v nedalekém parku Villa Torlonia.

Hravá a svérázná římská čtvrť Coppedè láká zvídavé návštěvníky i milovníky secesní architektury. Spíše než o čtvrť se jedná o malý kousek Říma, ve kterém stojí fascinující paláce zdobené až pohádkovými ornamenty. Při procházce mezi nimi se ocitnete tak trochu v jiném světě.

Coppedè je veledílo secesní architektury počátku 20. století a malý klenot, ukrytý v římské čtvrti Trieste. Rozkládá se mezi náměstím Piazza Buenos Aires a ulicemi Via Tagliamento a Via Serchio, především kolem náměstí Piazza Mincio. Svým jménem oslavuje umělce, který ji vytvořil.

Velké jméno Gino Coppedè a oslava antického Říma

Gino Coppedè (1866–1927) tvořil především v Janově, jeho paláce ovšem zdobí i Neapol, Messinu, Livorno… Práce na stavbě této svérázné části Věčného města se chopil v roce 1915 a pracoval tu až do své smrti, čtvrť poté dokončil Paolo Emilio André. Vznikly tu bohatě zdobené paláce a vilky i fontány, oblouky, věžičky, zahrady.

Monumentální vstupní bránu do Coppedè tvoří velký oblouk, klenoucí se mezi tzv. Palazzi degli Ambasciatori (Velvyslanecké paláce) na ulici Via Dora. Zdobí ho nejen rozličné ornamenty, ale i obrovský lustr z tepaného železa, socha Panny Marie s Ježíškem, vystaveným na obdiv kolemjdoucích, či vyryté architektovo jméno na jednom ze sloupů. Oblouk navazuje na tradici římských vítězných oblouků, jako jsou Konstantinův oblouk, Titův vítězný oblouk či Oblouk Septimia Severa na Foru Romanu a další. Připomíná také oblouky, tvořící neodmyslitelnou část architektury umělcova oblíbeného Janova.

Beatles v Žabí fontáně

V centru celé zóny na náměstí Piazza Mincio stojí „Žabí fontána“ – Fontana delle Rane. Evokuje jednu z nejkrásnějších Římských fontán – Želví fontánu (Fontana delle Targarughe) v římském židovském ghettu. Ostatně nebyl by to Řím, kdyby tu alespoň nějaká fontána se zurčící vodou nestála. Fontána se „proslavila“ i tím, že se v ní v oblečení koupali členové skupiny Beatles po vystoupení v nedalekém klubu Piper Club.

Čtení: Zájezdy do Říma – srovnání a doporučení

Nejcharakterističtější stavba a její výzdoba

Kolem fontány stojí domy rozličných tvarů a velikostí. Vilka Villino delle Fate je nejcharakterističtější stavbou celé zóny. Její stěny a asymetrické věžičky zdobí ve zvláštním amalgámu různé ornamenty i konkrétnější namalované motivy. Můžete tu obdivovat například dekorace s italskými spisovateli Dantem a Petrarcou a další scény oslavující Florencii. Její krásu opěvuje i nápis „Fiorenze bella“.

Italské Benátky jsou tu reprezentovány namalovaným benátským lvem z Náměstí svatého Marka. Samotný Řím reprezentuje zobrazená římská vlčice s dvojčaty Romulem a Remem, zobrazená na balkonku v prvním patře budovy. Jsou tu také plachetnice, rytíři, různá zvířata, františkánští mniši, strom života i hodiny se znameními zvěrokruhu.

Svérázná zóna

Na protější straně náměstí stojí Palazzo del Ragno – Palác s pavoukem, pojmenovaný podle zobrazeného velkého pavouka přímo nad hlavním vchodem do budovy. I ostatní domy ve čtvrti působí honosně a současně velmi fantasticky až pohádkově. Mnohé z místních vil patří různým velvyslanectvím a institucím, bydlí tu ale také umělci i běžní občané.

Čtvrť Coppedè není velká svou rozlohou, její návštěva ovšem rozhodně stojí za to. Ostatně Coppedè okouzlila i mnohé filmové tvůrce. Vydejte se za jejími poklady i vy.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie (Řím)

Bude to jen váš Řím

Vyberte si jeden z našich 15 zájezdů do Říma

Zájezdy do Říma

Nejbližší volný zájezd odlétá již 22. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/ctvrt-copped/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024