Neptunova fontána: Symbol nadvlády Florencie na moři

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 7046x

Neptunova fontána se nachází před Palazzo Vecchio na náměstí Piazza della Signoria.

Vyberte si z našich 7 zájezdů do FlorencieZobraz zájezdy

Tip pro vás:

Pokud se vám Neptunova fontána zalíbí a chtěli byste vidět další jí podobnou, nemusíte se přesouvat daleko. Neptunova fontána číslo 2 se nachází také ve Florencii, a to v zahradách Boboli přímo za palácem Pitti.

Náměstí Piazza della Signoria v centru Florencie je doslova galerií pod otevřeným nebem. Pokud obdivujete sochařské umění, rozhodně se sem zajděte podívat. Budete překvapeni, kolik krásných sochařských děl se zde nachází. Kromě repliky slavné Michelagelovy sochy Davida, můžete ve středu náměstí před palácem Palazzo Vecchio vidět i úžasnou Neptunovu fontánu.

Mramorovo-bronzová kašna byla na náměstí postavena v roce 1565 při příležitosti svatby Františka I. Medicejského a Johanky Rakouské. Původním autorem fontány byl sochař Bandinelli, který naneštěstí dříve než začal opracovávat mramor, zemřel a práci za něj převzal Bartolomeo Ammannati.

Složení fontány

Fontáně dominuje socha antického vodního boha Neptuna, ten měl symbolizovat nadvládu Florencie na moři. Originál sochy Neptuna je uložen v Národním muzeu, přičemž to, co vidíte na fontáně, je přesná replika z 19. století. Neptun, stojící na podstavci, je obklopen mýtickými postavami Scylly a Charibdis.

Tím ale pestré dekorace fontány nekončí. Při bližším prozkoumání zjistíte, že kašnu zdobí ještě další postavy, říční bohové, smějící se satyrové nebo mořští koníci. Neptunova fontána je ukázkovým příkladem manýrismu, byla jednou z důležitých inspirací pro pozdější stavitele fontán po celém světě.

S kašnou nebylo vždy zacházeno tak, jak by si zasloužila. Mnohokrát byla terčem vandalů, kteří jí způsobili nemalé šrámy. Již v 16. století, kdy byla postavena, se fontána nevyhnula špatnému zacházení a sloužila dokonce i jako veřejná veřejná prádelna. Součásti kašny byly v 19. století rozkrádány a ničení neustoupilo ani ve století dvacátém. Po několika vážných útocích byly k fontáně nainstalovány bezpečnostní kamery, které ji hlídají až do současnosti.

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Itálie (Florencie)

Objevte perlu Toskánska

Vyberte si jeden z našich 7 zájezdů do Florencie

Zobrazit aktuální zájezdy do Florencie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 7. prosinceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/neptunova-fontana/

Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItáliePřihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!