Forum Boarium: centrum obchodu na břehu Tibery

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 15604x

Forum Boarium bývalo významným starořímským tržištěm a centrem obchodu na břehu řeky Tibery. Konaly se zde první gladiátorské souboje.

Vyberte si z našich 18 zájezdů do ŘímaZobrazit zájezdy

Město Řím díky své antické historii oplývá celou řadou fór čili veřejných prostranství, která se masivně budovala v éře starověku. Kromě Fora Romana, Caesarova či Trajanova fora v italské metropoli naleznete také Forum Boarium, které v období starověku fungovalo jako trh s dobytkem, kde se velmi dobře dařilo obchodování.

Forum se nachází u řeky Tibery mezi kopci Palatin, Kapitol a Aventin. Ve 3. století př. n. l. se v areálu fora konaly historicky první gladiátorské hry, které, než se z nich stala masová zábava v amfiteátrech, byly součástí pohřebních obřadů.

Chrámy

Do dnešních dnů, kromě antických ruin, zůstaly v oblasti Fora Boaria i překvapivě zachovalé chrámy, skvosty antické architektury. Chrámy jsou důkazem, že místo bylo důležité i pro náboženské rituály, které se zde konaly.

Herkulův chrám byl postaven ve 2. století př. n. l. Tvoří ho kolonáda a několik korintských sloupů, ty jsou rozmístěny do tvaru kruhu. Chrám je považován za nejstarší dochovanou mramorovou budovu v Římě. Oproti tomu Portunův chrám (dříve známý jako Chrám Fortuna Virilis), postavený na přelomu 2. a 1. století př. n. l., má tvar obdelníku a je tvořen sloupy jónskými. Po pádu římské říše byly oba chrámy kristianizovány.

Vydáte-li se do Říma prozkoumávat antické památky, nezapomeňte navštívit i Foro Boario. Vaše představa o architektuře starého Říma bude poté mnohem ucelenější.

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Itálie (Řím)

Bude to jen váš Řím

Vyberte si jeden z našich 18 zájezdů do Říma

Zájezdy do Říma

Nejbližší volný zájezd odlétá již 4. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/forum-boarium-rim/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024