Konstantinův oblouk: Oslava vítězství nad spoluvládcem

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Průvodce Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 8467x

Konstantinův oblouk v Římě je jednou z nejzachovalejších památek svého druhu ve městě.

Vyberte si z našich 31 zájezdů do ŘímaZobraz zájezdy

Konstantinův oblouk (Arco di Costantino) se v Římě majestátně tyčí přímo naproti Koloseu a je jednou z nejzachovalejších památek svého druhu ve městě. Byl vztyčen na strategickém místě vedle ulice, po které procházely triumfální průvody, směřující přes Forum Romanum na pahorek Kapitol, který byl ve starověku duchovním a politickým centrem celého Římského impéria.

Oblouk nechal postavit římský senát v roce 315 na oslavu vítězství císaře Konstantina nad Maxentiem a jeho nástupu k moci. 

Konstantin I. Veliký bývá označován jako první křesťanský císař. Zásadně změnil náboženskou politiku římské říše, když Ediktem milánským ukončil pronásledování křesťanů a zaručil náboženskou svobodu všem obyvatelům říše. Křesťanům také vrátil jak osobní tak společný majetek, o který byli připraveni v předcházejícím období, kdy byli během dvou století pronásledováni a utiskováni.

Žádné křesťanské motivy ovšem oblouk paradoxně nezdobí. Velká část dekorativních prvků oblouku (zejména v jeho vrchní části) navíc pochází z jiných staveb, postavených během vlád předcházejících císařů. Tento fakt svědčí mimo jiné o úpadku umění Římské říše.

Výzdoba oblouku 

Latinský nápis nad centrálním obloukem s věnováním oblouku císaři Konstantinovi je z obou stran monumentu totožný. Ostatní výzdoba už je různorodější, přesto tematicky sjednocená jak na straně oblouku obrácené ke Koloseu, tak na straně protější.

V horní části oblouku vedle věnování jsou zobrazeny bitevní výjevy z bitev císaře Marka Aurelia, jeho triumfální návrat do Říma v roce 174 i jeho další počínání, jako například rozdělování chleba a peněz občanům. Mužské postavy mezi jednotlivými výjevy zobrazují vězně z Dácie.

Prostřední část zdobí zejména lovecké scény včetně lovu na medvěda či lva, zatímco nad bočními oblouky v úzkých pruzích je zobrazen císař Konstantin v různých situacích, mimo jiné i během svého slavného vítězství nad císařem Mexentiem u Milvijského mostu. Tento výjev si můžete prohlédnout nad pravým bočním obloukem, na straně monumentu odvrácené od Kolosea.

Ve spodní části oblouk zdobí zpodobnění řek a také některá další dobová vojenská vítězství. Bitvy s Dáky jsou zobrazeny na obou bočních stranách sloupu v horní části. Pod nimi si lze prohlédnout Slunce na jednom a Měsíc na dalším boku oblouku a pod nimi opět Konstantinova vítězství.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Řím pro rodiče a děti
10. – 13. 10. 2019
Řím pro rodiče a děti
25. – 28. 10. 2019

Řím pro rodiče a děti

14 490 Kč
z Ostravy

Vyberte si z mých 8 zájezdů

Itálie (Řím)

Bude to jen váš Řím

Vyberte si jeden z našich 31 zájezdů do Říma

Zobrazit aktuální zájezdy do Říma

Nejbližší volný zájezd odlétá již 10. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/konstantinuv-oblouk/

Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItáliePřihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!