Santa Maria Maggiore: papežská bazilika zázraků

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 21279x

Santa Maria Maggiore je překrásnou papežskou bazilikou, která byla založena roku 420 na zázračném místě.

Vyberte si z našich 19 zájezdů do ŘímaZobrazit zájezdy

Víte, že…

Právě v bazilice Santa Maria Maggiore byli přijati Cyril a Metoděj, když do Říma přišli obhajovat staroslověnštinu? Běžte si přečíst pamětní desku na nedalekém klášteře, která jejich pobyt právě v této budově připomíná.

Santa Maria Maggiore je překrásnou papežskou bazilikou, která byla založena roku 420 na zázračném místě. Legenda praví, že papeži Liberiovi se zdál sen, ve kterém mu Panna Marie pověděla, aby postavil kostel tam, kde nalezne sníh. V létě roku 358 (uprostřed parného dne) začal padat sníh a vyznačil půdorys budoucího kostela. Papež rady uposlechl a zázrak se bohoslužbami oslavuje dodnes.

Santa Maria Maggiore je nejúchvatnější raně křesťanská bazilika v Římě, která se stala významným cílem poutníků z celého světa. Zároveň se jedná o největší římský kostel zasvěcený Panně Marii. Její sloupové trojlodí bylo součástí stavby již v 5. století.

Interiér baziliky

První, co vás zaujme po vstupu do baziliky, bude nádherný strop, jenž podpírá čtyřicet mohutných sloupů. Celá bazilika je úchvatně vyzdobena, k nejkrásnějším dílům patří mozaika od Jacopa Torritiho, která je vrcholem středověké mozaikové tradice v Římě.

Téměř kostelem v kostele je Cappella Sistina (Sixtova kaple), do které se dostanete z jižní boční lodě. Byla postavena pro papeže Sixta V. Za návštěvu stojí i protější Capella Paolina (Pavlova kaple), kterou nechali postavit papežové Pavel V. a Klement VIII. Kaple je velmi zdobná, protože úmyslem bylo, aby v bohatosti výzdoby předčila Sixtínskou kapli.

Nejvýznamnější relikvie

Nejvzácnější relikvie je uložena pod hlavním oltářem. Jedná se o pět kusů dřeva spojených železem, které měly být součástí Kristovy kolébky v Betlémě. Tato vzácná relikvie přitahuje většinu poutníků, kteří přijíždějí do Říma.

Napravo od oltáře se nachází nejhezčí kámen z hrobky kardinála Rodrigueze, který je vykládán mramorem. Tento způsob dekorování se nazývá cosmatesco. Pod bazilikou se nachází muzeum, kde je vystavena řada zajímavých exponátů. Navštivte tuto románskou baziliku, honosící se úchvatnou směsí různých architektonických stylů.

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Itálie (Řím)

Bude to jen váš Řím

Vyberte si jeden z našich 19 zájezdů do Říma

Zájezdy do Říma

Nejbližší volný zájezd odlétá již 4. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/santa-maria-maggiore/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024