Palác Borghese: posviťme si na slavnou římskou rodinu

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 7699x

Palác Borghese je sídlem slavné rodiny Borghese. Nezvyklá stavba se nachází v centru Říma u řeky Tibery.

Vyberte si z našich 30 zájezdů do ŘímaZobrazit zájezdy

K Římu kromě antických památek patří i velkolepé paláce a budovy spojené s historií významných italských rodin. Jednou z nich je i rodina Borghese, která původně pochází ze Sienny. Do hlavního města se členové rodiny přesunuli v 16. století.

Od té doby sílil vliv této rodiny, která byla velmi spjata s Vatikánem a římskokatolickou církví. Jeden z potomků starobylého rodu, Camillo Borghese, se dokonce stal papežem Pavlem V., což byl pro rodinu významný mezník. Dosáhli tím pádem na pohádkové bohatství.

Mezi členy rodiny vynikali nejrůznější církevní hodnostáři, politici, v současnosti i podnikatelé. Rodina patřila a patří k nejbohatším v Itálii a své bohatství velmi často investovala do umění. Ve sbírkách rodiny je k nalezení nepřeberné množství uměleckých děl té nejvyšší kvality. Rodina Borghese rovněž podporovala umělce, například G. L. Berniniho, významného barokního sochaře a architekta.

Palác, ve kterém je sídlo rodu, stojí na náměstí Piazza Borghese u řeky Tibery. Dle nezvyklého tvaru, který je viditelný spíše z boku budovy, se paláci přezdívá cembalo. Palác byl postaven v 16. století, má tři podlaží se dvěma mezaniny a dva krásné portály podepřené sloupy. Interiér paláce je velmi dekorativní a odpovídá bohatství, které rodina po staletí shromažďovala. V paláci byla umístěna i rozsáhlá umělecká sbírka zahrnující obrazy Tiziana nebo Rafaela. Ta se nyní nachází v Gallerii Borghese v jednom z dalších sídel rodiny, Ville Borghese

Zajímavostí je, že zde byla v roce 1968 natočena balkónová scéna filmu Romeo a Julie.

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Itálie (Řím)

Bude to jen váš Řím

Vyberte si jeden z našich 30 zájezdů do Říma

Zájezdy do Říma

Nejbližší volný zájezd odlétá již 7. březnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/palac-borghese/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItáliePřihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!

Katalog 2024