Sant' Agnese in Agone: místo, kde umučili Anežku Římskou

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 14867x

Barokní kostel Sant' Agnese in Agone ze 17. století stojí na náměstí Piazza Navona v místech, kde byla umučena Sv. Anežka Římská.

Vyberte si z našich 18 zájezdů do ŘímaZobrazit zájezdy

V historickém centru Říma se rozprostírá barokní náměstí Piazza Navona, které je zajímavé nejen svou malebností a slavnými fontánami, ale také barokním kostelem Sant' Agnese in Agone (česky Sv. Anežka na závodišti). Naleznete ho hned naproti Berniniho Fontáně čtyř řek a rozhodně ho nemůžete přehlédnout. Kostel je veřejnosti přístupný.

Kaple proměněná v kostel

Kostel je v současnosti děkanstvím, ale v minulosti sloužil jako kaple rodiny Pamphilj, jejíž palác Palazzo Pamphilj stojí hned vedle. Na popud papeže Innocenta X., který byl z rodu Pamphilj, se v roce 1652 započala stavba rodinné kaple. Práce nejprve probíhaly pod taktovkou dvou architektů, otce a syna Rainaldi, kteří kvůli neshodám stavbu nedokončili.

Ta musela být předána do rukou jiného architekta, tentokrát slavnějšího Francesca Borrominiho, který sice pracoval se stejnými plány, ale prosadil si spoustu architektonických změn. Je zajímavé, že po smrti papeže Innocenta X. byl Borromini odvolán a k práci se kromě syna Rainaldiho dostali ještě další architekti. Kostel se tím pádem stal mozaikou různých architektonických rukopisů. 

Interiér kostela se pyšní bohatými dekoracemi ve stylu baroka. Uvnitř také najdete hrobku Sv. Anežky Římské, po které byl kostel pojmenován. Lebka mučednice je vystavena v prosklené vitríně. Jednu stěnu kostela zdobí bílý reliéf s výjevy z jejího umučení.

Legenda praví, že Anežka byla umučena přibližně na začátku 4. století n. l. Důvodem trestu smrti byla její oddanost Ježíši Kristu, která krásné třináctileté dívce nedovolila vdát se za pohanského syna římského prefekta. Přestože byla Anežka násilím svlečena a odvlečena do nevěstince, před hanbou jí zachránil zázrak.

Během chviličky jí totiž narostly dlouhé vlasy, které skryly její nahotu. Nedlouho po této události jí byla sťata hlava. Poprava se odehrála v místech, kde se nyní nachází kostel Sant' Agnese in Agone.

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Itálie (Řím)

Bude to jen váš Řím

Vyberte si jeden z našich 18 zájezdů do Říma

Zájezdy do Říma

Nejbližší volný zájezd odlétá již 4. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/sant-agnese-in-agone/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024