Bazilika sv. Klementa: místo odpočinku sv. Cyrila

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 22520x

Bazilika sv. Klementa v Římě ukrývá spletité podzemí i hrobku sv. Cyrila.

Vyberte si z našich 21 zájezdů do ŘímaZobrazit zájezdy

Tip pro vás:

Až budete v Římě, odskočte si od Kolosea i do nedaleké Baziliky sv. Klementa. Budete mile překvapeni!

Jen pár kroků od Kolosea stojí zvenčí spíše nenápadný kostel, který ale ukrývá poklady. Jedná se o Baziliku sv. Klementa (San Clemente). Jeden z nejstarších kostelů v Římě, v němž místo svého posledního odpočinku nalezl i svatý Cyril.

Komplex tvoří tři historické stavby, vybudované během šesti století jedna nad druhou. Dnes patří dominikánům, kteří se tu v polovině 19. století pustili do vykopávek, během nichž objevili mj. katakomby z 5. století a také zcela zachovanou mithraistickou svatyni i zbytky římského domu, jehož součástí bylo velké vodní zřídlo. Pokud při prohlídce podzemí současné baziliky budete mít pocit, že vás stále pronásleduje zvuk tekoucí vody, nejste na omylu. Voda, která byla odváděna do největší římské stoky, přezdívané Cloaca Maxima, dodnes vyvěrá v hloubce 6 mtrů pod úrovní okolního terénu.

Cyril a Metoděj v Římě

Cyrilova hrobka je k vidění v místě původního křesťanského chrámu ze 4. století, který později zničili Normané. U hrobky jsou nápisy v několika jazycích, vyjadřující Cyrilovi dík za jeho misionářskou činnost. Vzkaz českého národa sem přibyl v roce 2011 a zní: SVATÝ CYRIL UMÍRAJE UČEDNÍKY ŽEHNAL: TYS MI JE DAL, TOBĚ, BOŽE, JE VRACÍM. SVOU MOCNOU PRAVICÍ JE VEĎ A POKROVEM SVÝCH KŘÍDEL JE PŘIKRYJ!

Konstantin spolu se svým bratrem Metodějem se do Říma vydali, aby tu před papežem obhajovali staroslověnštinu jako bohoslužebný jazyk. Jejich mise byla úspěšná a papež jim v bazilice Santa Maria Maggiore vyhověl. Slovanští bratři sem přitom nepřišli s prázdnou. Přinesli ceněné ostatky sv. Klementa, který byl podle tradice 3. nástupcem sv. Petra, jehož hrob v Římě má zásadní význam pro rozvoj tohoto města, jakožto centra katolického světa. Sv. Klement podle legendy zemřel mučednickou smrtí, když byl s kotvou na krku utopen v Černém moři. Jeho ostatky byly vyzdviženy a Konstantin s Metodějem je přinesli do Říma, kde je uložili v bazilice pojmenované na Klementovu počest. Během jejich římského pobytu se Konstantinův zdravotní stav zhoršil natolik, že tu musel zůstat. Vstoupil do kláštera, kde přijal mnišské jméno Cyril, a po své smrti roku 869 byl pohřben právě v Bazilice sv. Klementa.

Horní bazilika

Horní bazilika si zachovává strukturu starokřesťanského kostela. Zdobí ji mramorové reliéfy, barevné mozaiky i barokní fresky. Nejmladšího data tu je kaple sv. Kateřiny, kterou v 15. století vyzdobil florentský umělec Masolino da Panicale. Jeho fresky jsou považovány za první renesanční fresky na území Říma.

Součástí baziliky je také atrium, postavené ve 12. století. Příjemný chládek ve stínu palem tu přímo vybízí k rozjímání a vychutnávání genia loci tohoto místa. Buďte u toho i vy!

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Itálie (Řím)

Bude to jen váš Řím

Vyberte si jeden z našich 21 zájezdů do Říma

Zájezdy do Říma

Nejbližší volný zájezd odlétá již 6. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/bazilika-sv-klementa-a-sv-cyril-v-rime/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024