Caesarovo forum: první císařova chlouba

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 17695x

Julius Caesar nechal roku 46 př. n. l. vybudovat na svou počest forum, které neslo jeho jméno. Forum se nachází poblíž Fora Romana.

Vyberte si z našich 14 zájezdů do ŘímaZobrazit zájezdy

Tip pro vás:

Ulice Vi dei Fori Imperiali, vedle které se Caesarovo fórum nachází, je vždy velmi rušná. Pokud si budete moci vybrat, zavítejte na prohlídku Caesarova fóra v neděli dopoledne, kdy se z ulice stává pěší zóna.

V centru Říma naleznete hned několik významných for, mezi která patří i Caesarovo forum. Nejznámější je jistě Forum Romanum, ale poblíž něj se nachází první císařské forum, a to právě Caesarovo.

Stavba Caesarova fora započala v roce 54 př. n. l., kdy se tehdejší římský vládce a slavný vojevůdce Julius Caesar rozhodl, že vybuduje další forum hned vedle Fora Romana, které ponese jeho jméno. Forum mělo oslavovat slavné skutky hrdinného císaře.

Julius Cesar

Kromě rozšíření již zmiňovaného Fora Romana mělo Caesarovo forum ještě další dvě funkce. Za prvé se stalo místem veřejného obchodu a za druhé svatyní k uctívaní samotného Caesara a bohyně Venuše Genetrix. Venuše Genetrix je podle starořímské mytologie matkou rodu Juliů čili prapředkem Julia Caesara. Před Venušiným chrámem stávala socha oblíbeného koně Caesara, k níž byla po jeho zavraždění přidána i jezdecká socha císaře na stejném koni. Venušin chrám v areálu Caesarova fora byl dokončen až po Caesarově smrti. Je zajímavé, že císař byl zavražděn příslušníky senátu, kteří po tom, co se Caesar ustanovil doživotním diktátorem, doufali v obnovu republiky.

Uvnitř Venušina chrámu bývala bohatá umělecká sbírka soch, včetně sochy egyptské královny Kleopatry, maleb a řezbářských děl. Průčelí zdobily nádherné antické sloupy. Dnes si návštěvníci této památky mohou prohlédnout pouze ruiny, které jsou v porovnání s monumentálností a okázalostí budov doby Caesarovy velmi nepatrné.

Stále je co objevovat

V současnosti se v ruinách Caesarova fora uskutečňují archeologické výzkumy, z nichž jeden v roce 2006 objevil hrobku z 10. století př. n. l.

Nejlépe forum uvidíte z Via dei Fori Imperiali.

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Itálie (Řím)

Bude to jen váš Řím

Vyberte si jeden z našich 14 zájezdů do Říma

Zájezdy do Říma

Nejbližší volný zájezd odlétá již 22. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/caesarovo-forum/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024