Kvirinálský palác: oficiální sídlo prezidenta voní luxusem

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 12359x

Kvirinálský palác byl postaven v 16. století, je oficiálním domovem prezidenta Itálie.

Vyberte si z našich 18 zájezdů do ŘímaZobrazit zájezdy

Tip pro vás:

Z Kvirinálského náměstí na vrcholu pahorku Quirinal, kde stojí prezidentský palác, je úžasný výhled na centrum Říma. Vychutnejte si pohled na město, kterým procházela historie, z výšky. Docela určitě budete ohromeni.

Mezi římskými paláci jednoznačně vyniká Kvirinálský palác. Je největším palácem italské metropole a zároveň oficiálním sídlem prezidenta Italské republiky. Palác, který se italsky nazývá Palazzo Quirinale, stojí na stejnojmenném náměstí i pahorku.

Kvirinálský palác byl postaven už v roce 1573 a sloužil jako letní rezidence tehdejšího papeže Řehoře XIII. Na jeho stavbě se podíleli dva významní italští architekti, Domenico Fontana, který dělal fasádu, a Carlo Maderno, jenž má na svědomí Velkou kapli. S palácem sousedí ještě Palazzo della Consulta, ve kterém v současnosti sídlí italský Nejvyšší soud, a Palazzo Pallavicini Rospigliosi. Poslední jmenovaný byl postaven významnou rodinou Borghese na ruinách bývalých Konstantinových lázní, které byly jedním z posledních lázeňských komplexů antického Říma.

Sídlo papežů

Papežům a jejich zaměstnancům byl Kvirinálský palác k dispozici do roku 1870, dokud nezanikl papežský stát a nevznikla znovusjednocená Itálie. V jejím čele byl panovník, jehož sídlem se stal právě Kvirinálský palác. Přestože celá řada italských králů využívala k soukromému bydlení jiné rezidence, palác jim sloužil jako kancelář i pracovna.

V roce 1946 nastala v Itálii další změna ve zřízení. Království se stalo Italskou republikou v čele s prezidentem. Prezident, stejně jako král, využívá palác jako kancelář a zároveň zde přijímá státní návštěvy politických představitelů jiných zemí.

Současnou hlavou státu je Sergio Mattarella. Úřaduje od února 2015 a je v pořadí již dvanáctým italským prezidentem. Vystřídal svého předchůdce Giorgia Napolitana, který z Kvirinálského paláce vládl od roku 2006 a jako první z italských prezidentů byl v roce 2013 zvolen i na druhé sedmileté funkční období. Na začátku roku 2015 ovšem Napolitano ze své funkce odstoupil. 

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Itálie (Řím)

Bude to jen váš Řím

Vyberte si jeden z našich 18 zájezdů do Říma

Zájezdy do Říma

Nejbližší volný zájezd odlétá již 4. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/kvirinalsky-palac/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024