Kostel San Luigi dei Francesi: Sídlo francouzského kardinála

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 3562x

Kostel San Luigi dei Francesi věnovaný Panně Marii a francouzskému králi Ludvíku IX. se nachází poblíž Piazza Navona.

Vyberte si z našich 28 zájezdů do ŘímaZobraz zájezdy

Tip pro vás:

Je-li vaší prioritou vidět Caravaggia, připravte se, že s tímto cílem nebudete v kostele sami. Pokud si chcete jeho dílo prohlédnout v klidu, raději se do kostela vydejte brzy ráno. Až se dostanete před samotné obrazy, můžete vhodit minci do přístroje a na obrazy vám bude posvíceno. Úžasný zážitek!

Římskokatolický kostel San Luigi dei Francesi, nacházející se poblíž náměstí Piazza Navona, je jedním z pěti francouzských kostelů na území Říma. Tento Národní kostel Francie, který je spravován zástupcem francouzské církve, je i sídlem francouzského kardinála.

Budova

Budova, původně věnovaná Panně Marii, byla postavena v 16. století pro francouzského krále Ludvíka IX. Stavební práce v roce 1589 dokončil významný italský architekt Domenico Fontana. Kostel od 16. století do současnosti slouží jako hlavní modlitebna pro členy francouzské komunity v Římě. 

Fasáda kostela napovídá, že jde o kostel jiného původu než italského. Exteriérové sochy totiž připomínají významné francouzské osobnosti a mučedníky. Na dekoraci interiéru, který je opět zdoben freskami francouzských mučedníků, se podílelo mnoho vynikajících malířú té doby.

Jsme zkušení profesionálové. Nic nás při zájezdu nevyvede z míry a to ani v případě mimořádných událostí.

Interiér

Důvod, který láká do kostela nejvíce návštěvníků, ale není francouzský ani trochu. Uvnitř se ukrývá trojice pláten slavného barokního malíře Caravaggia namalovaných mezi lety 1599 a 1600. Všechny tři obrazy jsou tematicky propojené postavou Sv. Matouše. Povolání Sv. Matouše, Sv. Matouš s andělem a Umučení Sv. Matouše jsou vrcholná barokní díla neskutečné hodnoty. V kostele je naleznete v kapli Contarelli.

Kromě úžasných Caravaggiových pláten jsou v kostele k vidění i hrobky významných členů francouzské komunity v Římě.

San Luigi dei Francesi byl na chvíli domovem i německého církevního reformátora Martina Luthera, jenž byl v Římě souzen.

Až se budete rozhodovat, zda máte kostel navštívit, vezměte v úvahu, že uvnitř kromě nádherných Caravaggiových maleb naleznete také výjimečný interiér s úžasným oltářem a v neposlední řadě klid a mír. 

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Itálie (Řím)

Bude to jen váš Řím

Vyberte si jeden z našich 28 zájezdů do Říma

Zobrazit aktuální zájezdy do Říma

Nejbližší volný zájezd odlétá již 2. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/kostel-san-luigi-dei-francesi/

Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieNová dávka Inspirace!

Tak trochu jiný katalog tipů,
rad a reportáží z cest zdarma.

Přihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!

Tento web vyžaduje používání cookies. Více zde. OK