Kostel San Luigi dei Francesi: sídlo francouzského kardinála

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 8851x

Kostel San Luigi dei Francesi věnovaný Panně Marii a francouzskému králi Ludvíku IX. se nachází poblíž Piazza Navona.

Vyberte si z našich 21 zájezdů do ŘímaZobrazit zájezdy

Tip pro vás:

Je-li vaší prioritou vidět Caravaggia, připravte se, že s tímto cílem nebudete v kostele sami. Pokud si chcete jeho dílo prohlédnout v klidu, raději se do kostela vydejte brzy ráno. Až se dostanete před samotné obrazy, můžete vhodit minci do přístroje a na obrazy vám bude posvíceno. Úžasný zážitek!

Římskokatolický kostel San Luigi dei Francesi, nacházející se poblíž náměstí Piazza Navona, je jedním z pěti francouzských kostelů na území Říma. Tento Národní kostel Francie, který je spravován zástupcem francouzské církve, je i sídlem francouzského kardinála.

Budova

Budova, původně věnovaná Panně Marii, byla postavena v 16. století pro francouzského krále Ludvíka IX. Stavební práce v roce 1589 dokončil významný italský architekt Domenico Fontana. Kostel od 16. století do současnosti slouží jako hlavní modlitebna pro členy francouzské komunity v Římě. 

Fasáda kostela napovídá, že jde o kostel jiného původu než italského. Exteriérové sochy totiž připomínají významné francouzské osobnosti a mučedníky. Na dekoraci interiéru, který je opět zdoben freskami francouzských mučedníků, se podílelo mnoho vynikajících malířú té doby.

Interiér

Důvod, který láká do kostela nejvíce návštěvníků, ale není francouzský ani trochu. Uvnitř se ukrývá trojice pláten slavného barokního malíře Caravaggia namalovaných mezi lety 1599 a 1600. Všechny tři obrazy jsou tematicky propojené postavou Sv. Matouše. Povolání Sv. Matouše, Sv. Matouš s andělem a Umučení Sv. Matouše jsou vrcholná barokní díla neskutečné hodnoty. V kostele je naleznete v kapli Contarelli.

Kromě úžasných Caravaggiových pláten jsou v kostele k vidění i hrobky významných členů francouzské komunity v Římě.

San Luigi dei Francesi byl na chvíli domovem i německého církevního reformátora Martina Luthera, jenž byl v Římě souzen.

Až se budete rozhodovat, zda máte kostel navštívit, vezměte v úvahu, že uvnitř kromě nádherných Caravaggiových maleb naleznete také výjimečný interiér s úžasným oltářem a v neposlední řadě klid a mír. 

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Itálie (Řím)

Bude to jen váš Řím

Vyberte si jeden z našich 21 zájezdů do Říma

Zájezdy do Říma

Nejbližší volný zájezd odlétá již 6. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/kostel-san-luigi-dei-francesi/Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z ItálieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024